27+1

Aslinda ilk 5 ay herşey normal seyrediyordu. Hamileligimin ilk 3 ayı nasil gecti, hamilemiydim anlamamıştım bile.  Elbette her kadinda farkli nukseden belirtiler bende de vardı istahsizlik, surekli uyuma halleri gibi..2 kez cok agrim oldu birisinde serum yedim hatta..ama onun disinda bu zamana gelene dek iyiydi hersey..buyuyen bir kistim vardı ama dr.um hep olumlu yaklaşıyor kuculecek, bunlar şanslı kistlerdir olmadi dogumla birlikte alırız onu diyor benim endiselenmem gerektiğini aklima bile getirtmiyordu.. Taa ki 1 ekimde 23.hafta gelip renkli doppler cekimini yapan dr.un kistimi görmesine kadar..kistin boyutunun ölçülemeyecek kadar büyük olduğunu, mutlaka capada jinekoloji onkoloji bölümü ile görüşmem gerektiğini, opere edilebileceğini soyledi..araya kurban bayrami girdi..dönüşte 10 ekim günü itibariyle capada 2 kez mr çektirdim benim için zordu. bebeğe bir zarari yokmuş ama o kapali cihaza girmek, duyduğum sesler urkutucuydu ve bebegime bir zararı olur mu düşüncesi beni yiyordu.. 2.mr çektirmeye giderken zor yürüyor ve derin nefes alirken güçlük cekiyordum..mri cekecek yetkili de demez mi bir kac kez nefesinizi tutmanizi isteyecegim sizden diye! Saka yapıyor olmalısınız gibi cümleler kurdum adama başka türlü olmaz dedi. Mr.lari cektirince rahatladım.. Sanki herşey bitmiş gibi: )
Kan tahlilleri de vermistim..Sonrasında görüşmeye çağırıldık kocamla. Mülakata gider gibiydik..Profesörün konuşmaları etkileyiciydi. Önceliğin benim sağlığım olduğunun altını çiziyordu. Ameliyat olmam gerektiğini, doğumu beklemek için çok geç kalınabileceğini hatta beni kaybedebileceklerini bile dile getirdi. Zordu. Şu anda ameliyat için en ideal zaman olduğunu söylüyordu.Şu anda kötü olup olmadığını bilmediklerini bunu ancak kisti çıkardıktan sonra bilebileceklerini söyledi. Riske atmak istemiyorlardı. Laf arasında hala 22.haftada olduğumu geçirmesi ile atıldım ama biz 26.haftadayız! İşin rengi değişti. 30.haftayı bekleyelim, 30.haftaya kadar takip edelim, 2.Mr sonuçlarını da bir inceleyelim, şimdilik yapacağınız bir şey yok keyfinize bakın deyip bizi gönderdi! Dr.un internet sitesini okuyunca açıkçası tırstım, yüzüm düştü, moralim bozuldu..

Şimdi ne mi yapıyoruz? Cumartesi günü şeker yüklemesi için kendi doktorumuza gittik(Nisa Hastanesi Derya Hn.) Bebikimizi kontrol etti, benimle konuşarak içimi rahatlattı(dr.ilgisi ne kadar da önemli) şu anda iyi huylu bir kist olduğunu, ama kötüye dönüşme riskine karşı risk almak istemediklerini yoksa bir gebeyi ameliyat etme riskini kimsenin almayacağından falan bahsetti. Şeker yüklemesi de sandığımdan rahat geçti açken bir kan alındı sonrasında limon aromalı bir test içeceğini 5 dk.içinde tüketmemi istediler 1 saat sonra yine bir kan tahlili..sonuçlar normal çıktı şükürler olsun. Bol su tüketmemi istedi doktorum.. Bunun yanı sıra (sms,whatsapp, telepati!) yoluyla iletişim kurduğumuz diğer araştırmacı doktorumuzdan gelen sms ile bugün yine çapadaydık.. Bebek artık oradan takip edileceği için ultrasona girdik. İçerisi bilim adamlarının çalıştığı bir yere benziyordu bir sürü beyaz önlüklü vardı..kistin büyüklüğü? ya da uzunluğu mu demeliyim görenlerin yadırgayarak bakmalarına neden oluyordu..Ama bugün kist için değil bebek için oradaydık.. Bebeğin durumu hakkında bilgi edindiler. Yarın onkoloji toplantısında 2.mr sonucum ile birlikte 2.bir heyet tarafından değerlendirilecekmiş. Bakalım bekliyoruz. 10 Ekimden bu yana ha cuma ha çarşamba ha şu gün ha bugün derken neredeyse 1 ay olacak.. Zihin boşaltmaya o kadar ihtiyacım var ki..Sakin sakin yürüyebileceğim kuru yapraklara basa basa bi yere yetişmeye çalışmadan düşünebileceğim bir yer arıyorum..

Şimdilik bu kadar..
04.11.2014

 

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir